Wiadomości ogólne

 

  1. Co to jest wino?

  2. Skład chemiczny wina

  3. Rodzaje win

  4. Kultura spożycia wina

  5. Prawodawstwo winiarskie

 

1. Co to jest wino?

Wino to napój alkoholowy uzyskiwany w wyniku fermentacji soku z winogron, która w tym przypadku jest nazywana procesem winifikacji. Proces ten jest bardzo skomplikowany i ulega modyfikacjom w zależności od producenta i rodzaju wina.
Chociaż określenie "wino" przyjęło się jako potoczna nazwa wielu w podobny sposób pozyskiwanych napojów alkoholowych na bazie owoców, to jednak na ogół dotyczy ono czystych produktów gronowych. Wina z innych owoców, określa się mianem win owocowych i mają one zwykle w samej nazwie wymienione owoce, z których zostały wytworzone np: "wino jabłkowe".
 

2. Skład chemiczny wina

Alkohol etylowy (nazwa chemiczna czystego spirytusu) znajduje się w winach w ilości od 9 do 18% objętościowych, co oznacza, że w 100 l wina znajduje się od 9 do 18 l alkoholu. Wina zawierające powyżej 18% obj. alkoholu (do 25%) są to tzw. wina wzmocnione, a więc sporządzone z dodatkiem spirytusu.

Ekstrakt ogólny jest to suma wszystkich nielotnych składników wina, wyrażona w gramach na 1 l wina; ilość ekstraktu ogólnie waha się przeciętnie od 15 do 175 g na 1 l wina.
Ekstrakt ogólny składa się z cukrów w ilości od 0 do 150g/l (czyli ok. 15%) oraz tzw. ekstraktu bezcukrowego w ilości od 15 do 25 g/l. Ekstrakt bezcukrowy jest sumą nielotnych składników wina (głównie nielotnych kwasów organicznych) po odliczeniu zawartości cukru, decyduje więc o właściwym smaku wina. Wina z owoców bardzo kwaśnych zbytnio rozcieńczone wodą wykazują wskutek tego małą zawartość ekstraktu bezcukrowego i są w smaku "puste".

Kwasy organiczne nielotne występują w winie głównie jako kwas jabłkowy (w winach owocowych) lub cytrynowy (w winach jagodowych) w ilości od 5 do 10 g/l.

Kwasy organiczne lotne (nazwane tak, gdyż ulatniają się z parą wodną) występują w winie jako kwas octowy w ilości od 1,8 g/l; kwas octowy w ilościach większych powoduje ostry, nieprzyjemny zapach i smak octowy, czyli tzw. sztych octowy.

Składniki mineralne
występują w winie w ilości ok. 2g/l (co znajduje wyraz w odpowiedniej zawartości popiołu w winie).

Składniki białkowe, barwnikowe, aromatyczne (estry), garbniki, gliceryna i inne są również stałymi składnikami wina.

Witaminy zawarte w winie pochodzą z owoców; głównie występuje witamina C (szczególnie w winach z czarnej porzeczki, głogu i dzikiej róży), a ponadto karoten, witaminy z grupy B, m. in. witamina PP (w bardzo małych ilościach)

Woda jest ilościowo największym składnikiem wina; zawartość jej waha się od 90% (wina wytrawne) do 60% (ciężkie wina likierowe o dużej zawartości cukru).

3. Rodzaje win

Istnieje kilka kategorii podziału win. Wina dzielimy generalnie na: gronowe lub owocowe.

Wina ze względu za różną zawartość w nich alkoholu możemy podzielić na:

  • wina lekkie (ok. 10%)

  • średnie (14%)

  • wina mocne (18%).


Ze względu natomiast na zawartość w nich cukru dzielimy je na:

  • wytrawne

  • półwytrawne

  • półsłodkie

  • słodkie.


Można również spotkać określenie wina:

  •  stołowe - są to wina wytrawne i półwytrawne

  • deserowe - są to wina słodkie i półsłodkie

  • likierowe - są to wina mocne i bardzo słodkie


Kolejnym kryterium podziału win jest ich barwa:

  • białe

  • czerwone

  • różowe

 4.Kultura spożycia win

Wina wytrawne i półwytrawne (zarówno białe jak i czerwone) podajemy do zimnych przekąsek, a już np. do dań gorących z białego mięsa ograniczamy się tylko do wina wytrawnego lub półwytrawnego białego, jego czerwona odmiana będzie natomiast doskonałym dodatkiem do innych mięs, tak samo zresztą jak wermut. Gdy serwujemy mięso kaczki lub gęsi idealnym dopełnieniem potrawy może być wino wytrawne czerwone.
Wina słodkie i półsłodkie zwane również deserowymi jak nietrudno się domyślić podajemy do różnego rodzaju deserów, ciast oraz słodyczy.
Wina czerwone podajemy w niższych kieliszkach (o szerszych czaszach), wina białe w kieliszkach wysokich (smukłych).

5. Prawodawstwo winiarskie

Stronę prawną produkcji win w Polsce do niedawna regulowała restrykcyjna ustawa winiarska z 1948r., zezwalająca na wyrób tylko 100l wina i to włącznie z posiadanym już zapasem.
Na szczęście w 1997r. zmieniono jej brzmienie i teraz już wolno na własny użytek produkować wino bez ograniczeń ilościowych, pod warunkiem, że nie wprowadza się go do obrotu.